در حال بارگذاری ...

رویکردهای اجرای سند راهبردی نخبگان در سخنان مقام معظم رهبری

دکتر آریا الستی*

سخنان مقام معظم رهبری در جمع نخبگان جوان باز هم شگفت آور بود. بر این فرضیه استوار بودیم «هیچ دیدگاه یا مبانی نظری در حوزه نخبگان وجود ندارد که از دید محققین این حوزه پنهان باشد» و«هیچ چالشی در حوزه های مختلف مرتبط با نخبگان، گنگ به نظر نمی رسد». اما اشاره ایشان به مطالبی که سند راهبردی کشور در امور نخبگان تنها اشاراتی به آن ها داشته حاکی از عمق تفکر ایشان در این حوزه حساس است. در این یادداشت سعی بر آن است در برشی کوتاه به این موارد اشاره داشته باشم.

ایشان با اشاره به آیه 71 سوره نحل، تفسیری بر یکی از اشارات سند راهبردی کشور در امور نخبگان داشته اند و در این تفسیر فرمودند: «این رزقى است که خداى متعال به شما داده؛ هم آن استعداد و کشش و ظرفیّت ذهنى اى که شما داشته اید، هم آن همّتى که به خرج دادید که درس بخوانید، تحقیق کنید، مطالعه کنید، کار کنید - خیلى ها استعداد دارند، همّت آن را ندارند - هم آن حوصله اى که خدا به شما داد که صرف وقت کنید، بنشینید، بخوانید، فکر کنید، مطالعه کنید، بحث کنید؛ اینها حوصله می خواهد؛ این حوصله هم نعمت الهى است، این هم رزق الهى است»

معظم له در ادامه زکات این رزق را انفاق آن دانسته و فرمودند: «خب، وقتى فهمیدیم که این استعداد یا این همّت از کجا آمده است، می فهمیم که کجا باید خرج شود، در کجا باید هزینه شود. خداى متعال معیّن فرموده است: هُدًى لِلمُتَّقین. اَلَّذینَ یُؤمِنونَ بِالغَیبِ وَ یُقیمونَ الصَّلوةَ وَ مِمّا رَزَقنهُم یُنفِقون؛ (۳) باید انفاق کنید؛ این رزق الهى است به شما، این رزق را باید انفاق کنید. انفاق رزق فقط این نیست که انسان پولى از جیبش در بیاورد و به یک مستمندى بدهد. این رزق بالاترى است، رزق باارزش ترى است، انفاق آن هم باارزش تر است، باید این را انفاق کنید. انفاق رزقِ دانش این است که آن را در خدمت جامعه قرار بدهید». «انفاق این رزق به این است که آن را در راه خدا خرج کنید؛ براى خیر بندگان خدا مصرف کنید. منّتى هم نباید داشت - این را هم به شما عرض بکنیم - درست است که شما این رزقى را که خداى متعال به شما داده، صرف کسانى می کنید که عامّه مردمند امّا خود شما هم از محصول کار و خدمت عامّه مردم به طور دائم برخوردارید. دیگر؛ این بده بستان است. همین نانى که شما می خورید، این لباسى که شما می پوشید، این وسیله اى که از آن استفاده می کنید و با آن رفت وآمد می کنید، اینها محصول دست کیست؟ محصول دست همین کسانى است که اسم نخبه روى آنها نیست؛ آنها دارند به شما خدمت می کنند به نوعى؛ شما هم باید به آنها خدمت کنید به نوعى؛ نخبه این است. اگر چنانچه این انفاق انجام گرفت، آن وقت هدایت الهى و کمک الهى هم دنبال آن است».

این مطلب تفسیری جامع و اثربخش از بند پنجم اصول اساسی حاکم بر سند راهبردی کشور در امور نخبگان است. در این بند که در پیوست سند آمده است؛ می­ خوانیم: «دارا بودن استعداد درخشان و توانمندی های ذاتی ویژه، نعمت هایی تعهدآور است نه مزیت هایی توقع آفرین. لذا توجه ویژه به این افراد صرف برخورداری از این توانمندی ها و ایجاد توقع در آنها مردود است».

همچنین ایشان در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به لزوم ارتباط نخبگان با خداوند فرمودند: «همه ى شما جوانان عزیز را توصیه می کنم به اینکه ارتباطتان را با خداى متعال تقویت کنید؛ هرچه می توانید. برنامه هایى هم که براى شما تنظیم می کنند، باید در تقویت همین جهت باشد. دلهاى شما جوان ها، پاک است؛ هرچه این دلهاى پاک و نورانى با خداى متعال آشناتر باشد - با خدا حرف بزنید، از خدا بخواهید، به خدا پناه ببرید، با خداى متعال درد دل کنید، هرچه این حالت را بیشتر توانستید در خودتان به وجود بیاورید - بدانید توفیقات شما در آینده بیشتر خواهد بود».

ایشان در پایان سخنرانی خود فرمودند:« برنامه هایى هم که براى شما تنظیم می کنند، باید در تقویت همین جهت باشد». این جمله یک گزاره سیاستی است که جهت­ گیری صحیح کلیه برنامه­ های فرهنگی و هدایتی در حوزه استعدادهای برتر و نخبگان را به روشنی تعیین می­ کند و روی سخن در این جمله کلیه نهادهای موثر در ماموریت­ های فرهنگی نظام نخبگانی، از جمله خود بنیاد ملی نخبگان است. باید به دقت مواظبت کنیم که همه برنامه­ های فرهنگی و هدایتی ارائه شده به فرزندان برومند و جوانان مستعد کشورمان، نهایتاً منجر به تقویت ارتباط ایشان در تمامی شئون زندگی با خداوند متعال شود. کما اینکه در همین راستا در یکی از اقدامات ملی سند، ترویج فرهنگ انس با قرآن، معارف عترت علیهم­ السلام و اصول و ارزش های انقلاب اسلامی در بین اجتماع نخبگانی، به منظور ارتقای بینش دینی و تعمیق انگیزه­ های معنوی در خدمت به جامعه دیده شده است.

امید است با بکارگیری هر چه بیشتر بیانات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، در مسیر راستین امام و شهدا گام برداریم و در راه تعالی کشور عزیزمان  کوشا باشیم.

*رئیس ستاد اجرایی ­سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان
نظرات کاربران