در حال بارگذاری ...

اولین جلسه کارگروه مشترک اجرایی‌سازی تفاهم‌­نامه همکاری بنیاد با سازمان اسناد وکتابخانه ملی ایران

 

به گزارش مرکز راهبری و دبیرخانه شورای اجرایی ­سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان: اولین جلسه کارگروه مشترک اجرایی­ سازی تفاهم­نامه همکاری بنیاد ملی نخبگان با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تشکیل گردید.

    به منظور تدوین سازوکارهای اجرای بندهای تفاهم­نامه مشترک و با عنایت به ماده 6 آن و همچنین در راستای اجرایی­ سازی بند (ث) ماده 64 قانون برنامه ششم توسعه کشور، اولین جلسه کارگروه مشترک تخصصی در روز یکشنبه مورخ 13‏/04‏/1400 از ساعت 14:30 الی 16 در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، با حضور سرکار خانم دکتر گرائیلی مشاور و مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و آقایان دکتر طالبی (سرپرست مرکز راهبری و دبیر شورای اجرای­ سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان)، دکتر شاهرضایی (مدیرکل دفتر تکریم و الگوسازی) و مهندس هاشمی (کارشناس و مسئول بررسی و تدوین مرکز راهبری سند) از بنیاد ملی نخبگان، در محل سازمان مذکور تشکیل شد.

مذاکرات و مصوبات:

در این جلسه ضمن بیان موضوعات مختلف و نحوه همکاری­‌های مشترک، در خصوص آمادگی هر دو مجموعه به منظور تشکیل کارگروه­ تخصصی، بحث و تبادل نظر گردید، که در زیر به برخی از آنها اشاره می­گردد:

1- در این نشست ضمن معرفی انواع خدمات و امکانات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران (از جمله مرمت اسناد، نحوه آرشیو و نگهداری آنها و همچنین اطلاع­ رسانی به جامعه نخبگانی و دانشگاهی کشور) و نحوه بهره‌­مندی از آنها نیز اشاره و تبیین گردید.

2- مقرر گردید امکان رونمایی کتاب زندگی­نامه روایی دکتر مهدی بهزاد (که به زودی به چاپ خواهد رسید) در محل سازمان مذکور مورد بررسی قرار گیرد.

3- در خصوص تدوین پایان نامه‌­های مشترک و احصاء مسئله‌­ها و نیازمندی­‌های سازمان اسناد از بنیاد ملی نخبگان بحث و تبادل نظر گردید.

4- در خصوص همکاری­‌های مشترک بین 12 مرکز منطقه ای سازمان اسناد و 31 بنیاد نخبگان استانی در قالب برش استانی تفاهم‌­نامه مذکور و به منظور پیشبرد اهداف مشترک در سطح استان‌های کشور (از جمله بهره­‌مندی از طرح‌­های مسئله محور شهید احمدی روشن، شهید کاظمی آشتیانی و... بنیاد و همچنین استفاده از ظرفیت­‌های اسنادی و کتابخانه ای سازمان اسناد)، لذا مقرر گردید سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تفاهم ­نامه مذکور را به کلیه مراکز منطقه­‌ای خود جهت همکاری با بنیادهای نخبگان استانی ابلاغ نماید.

5- برگزاری کارگاه‌­ها، نشست­‌ها، همایش­‌های مشترک نیز مطرح گردید.

6- مقرر شد سه نفر از کارشناسان آن سازمان به منظور بررسی و بهره‌­مندی اسناد و مستندات فیزیکی و الکترونیکی و همچنین اسناد پشتیبان بنیاد، جهت همکاری در کارگروه تخصصی معرفی گردند و در اولین گام با همکاران دفتر تکریم و الگوسازی جهت ثبت و آرشیو آنها همکاری نمایند.

7- در خصوص برنامه ­های گسترده طواف شمع، نگین، زنگ درنگ و قاب روایت به منظور تکریم و الگوسازی مفاخر و نخبگان کشور و همچنین تهیه مستندات مربوط به آنها به طور مختصر موارد مهم و تاثیرگذار آن ارائه گردید.

8- مقرر گردید جلسه دوم کارگروه اجرایی­‌سازی تفاهم ­نامه مشترک طی 30 روز آینده به میزبانی بنیاد ملی نخبگان تشکیل گردد.
نظرات کاربران