در حال بارگذاری ...

«برش استانی» طرحی برای افزایش اثرگذاری بنیادهای نخبگان استانی

 «طرح برش استانی» با توجه به ضرورت استفاده از کلیة ظرفیت­‌های ملی و استانی در اجرای برنامه‌های نخبگانی اجرایی می‌شود.

  به گزارش دفتر راهبری اجرای سند؛ با توجه به ضرورت اجرایی‌سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان و همچنین بند «ث»ماده 64 قانون   برنامه پنجساله ششم توسعه و استفاده از کلیة ظرفیت­‌های ملی و استانی، «طرح برش استانی» در سال 1400 اجرایی می‌شود.

 در همین راستا، مقرر شد برنامه­‌های پیشنهادی بنیادهای نخبگان استانی به دفتر راهبری اجرای سند راهبردی کشور در امور نخبگان ارسال شود تا پس از بررسی­­‌های لازم و تایید نهایی، اجرا شوند.

در این طرح، بنیادهای استانی به عنوان واحد صف می­‌توانند علاوه بر پل ارتباطی بین جامعه نخبگان با ستاد مرکزی بنیاد ملی نخبگان، ارتباطات موثری با دستگاه‌­ها و سازمان‌های استانی در راستای اجرایی سازی اقدامات سند، گام­‌های مهمی برای توسعه و پیشرفت استان­‌ها بردارند. افزایش نقش بنیادهای نخبگان استانی در اجرایی سازی اقدامات سند، ترویج، فرهنگ­‌سازی و ایجاد گفتمان در جامعه نخبگانی، فعالیت آنها در شکل‌­گیری شبکه‌­های نخبگانی و پل ارتباطی جامعه نخبگان با صاحبان صنایع و شرکت­‌های دانش‌بنیان و مدیران سازمان­‌ها، نهادها و دانشگاه‌­ها در حوزه‌­های مختلفی از جمله اشتغال‌زایی و شناسایی،‌ تکریم و پاسداشت جامعه نخبگانی کشور، از مهمترین اهداف این طرح است.

قابل ذکر است، امکان‌سنجی برنامه­ های قابل اجرا در هر استان (منطبق با اقدام­های ملی سند مذکور) و هماهنگی­‌های لازم با دستگاه‌­های اجرایی همکار (به منظور پیشبرد و اجرای برنامه مورد نظر) امری ضروری است.

لازم به ذکر است کل برنامه ­های اجرا شده در سال سوم اجراء (1399)، توسط دستگاه­‌های اجرایی کشور 678 برنامه بوده که اگر طرح برش استانی پیاده‌سازی شود بنیادهای نخبگان استانی می‌توانند سهم قابل‌توجهی از برنامه‌­ها را در سطح استانی به خود اختصاص دهند.

 
نظرات کاربران