در حال بارگذاری ...

جلسه مشترک دفتر راهبری اجرای سند راهبردی کشور در امور نخبگان با سازمان اوقاف و امور خیریه کشور

 

به گزارش دفتر راهبری اجرای سند؛  به منظور اجرایی نمودن تفاهم­‌نامه فی مابین این بنیاد با سازمان اوقاف و امورخیریه، جلسه­‌ای مشترک در تاریخ 16فروردین1400 با حضور آقایان حجت الاسلام و المسلمین دکتر عادل (معاون فرهنگی و اجتماعی)، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسنی­‌نیا (معاون امور اوقافی، حقوقی و ثبتی)، دکتر مولایی (مدیرکل برنامه‌­ریزی، نظارت و تحول سازمانی)، خانم دکتر شاه­‌محمدی (رییس گروه پژوهش) از سازمان مذکور و آقایان دکتر طالبی (سرپرست دفتر راهبری اجرای سند راهبردی کشور در امور نخبگان) و مهندس هاشمی از بنیاد ملی نخبگان، در محل سازمان مذکور تشکیل شد. در این جلسه ضمن بیان موضوعات مختلف و نحوه همکاری­‌های مشترک، در خصوص آمادگی هر دو مجموعه به منظور تشکیل کارگروه­‌های تخصصی، بحث و تبادل نظر گردید، که در زیر به برخی از آنها اشاره می­‌گردد:

1- در این نشست ضمن معرفی انواع مختلف وقف (از جمله موقوفات منتفعی و غیرمنتفعی و همچنین تصرفی و غیرتصرفی)، به شرایط­، اهداف و نحوه اجرای آنها نیز اشاره و تبیین گردید.

2- در خصوص انواع نیت­‌های وقف اعم از فرهنگی، اجتماعی، بهداشتی، درمانی و آموزشی که جمعا شامل 810 نیت می­شود نیز توضیحات مناسبی ارائه شد.

3- در خصوص انواع ماموریت­‌های حوزه وقف و امورخیریه، اشتغال­زایی و همچنین جلوگیری از آسیب‌­های اجتماعی و حمایت از جامعه کم برخوردار نیز مطالب خوبی توسط مدیران سازمان اوقاف و امور خیریه مطرح گردید.

4- سازمان مذکور در خصوص نحوه حمایت­ سرمایه گذاری از جامعه نخبگان و استعدادهای برتر به منظور راه اندازی شرکت­‌های دانش بنیان و صنایع خلاق و نوآور پیشنهادات خوبی (از قبیل تخصیص فضای کسب و کار و...) را مطرح نمود.

5- در خصوص مرکز امور خیرین و همکاری با بنیاد جهت پیشبرد اهداف تفاهم‌­نامه طرح موضوع گردید.

در ادامه آقایان دکتر طالبی و مهندس هاشمی ضمن تشکر از مدیران سازمان اوقاف و امور خیریه و حسن توجه شان به حوزه نخبگان، در خصوص نحوه تشکیل و ماموریت­‌های بنیاد و ظرفیت‌­های فکری و فنی مستعدان و نخبگان و همچنین بند «ث» ماده 64 قانون برنامه ششم توسعه کشور و سند راهبردی کشور در امور نخبگان توضیحات کامل و مبسوطی را ارائه نمودند که در زیر به برخی از مهمترین موارد آن اشاره می­گردد:

1- در خصوص زمینه سازی برای اثرگذاری نخبگان واستعدادهای برتر و گسترش تعامل با سطوح مختلف حاکمیتی به منظور مشارکت و حضور فعال نخبگان در تصمیم‌­سازی، برنامه‌­ریزی و حل مسئله دستگاه­‌های اجرایی و...

2- در خصوص حمایت از هسته­‌های پژوهشی و مسئله محور در قالب طرح شهید احمدی روشن و همچنین جامعه مستعدان، نخبگان و مخترعان توضیحات کاملی ارائه شد.

3- در خصوص خدمات متنوع نظام وظیفه و همچنین برگزاری جشنواره‌­ها و رویدادهای مشترک و ارائه تسهیلات با همکاری هر دو سازمان بحث و تبادل نظر شد.

 4- گزارشی از عملکرد مناسب سازمان مذکور در خصوص اجرایی سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان (بند ث ماده 64 قانون برنامه ششم) ارائه و در این راستا مقرر شد سازمان اوقاف برای سال 1400 برنامه­های بیشتری را در خصوص اقدام­‌های سند اجرایی نماید.

5- در خصوص بررسی و امکان­‌سنجی راه اندازی صندوق وقف و خیریه با محوریت حمایت از نخبگان بحث و تبادل نظر شد.

6- همچنین در خصوص ایده‌­ها و نوآوری­‌ها در حوزه وقف پیشنهاداتی مطرح گردید.

در پایان نیز مقرر شد جهت عضویت در کارگروه‌­های تخصصی مدیران­کل معاونت­‌های مربوطه از طرف سازمان اوقاف به دفتر راهبری اجرای سند معرفی شوند تا نسبت به اجرایی­‌سازی تفاهم‌­نامه مذکور اقدام و در جلسات و تعاملات مشترک آتی مدل­‌های همکاری و نحوه ارائه خدمات احصاء گردد. ضمناً جناب آقای هاشمی به عنوان نماینده دفتر سند برای ادامه تعامل و هماهنگی­ های لازم معرفی شدند.
نظرات کاربران