در حال بارگذاری ...

جلسه مشترک دفتر راهبری اجرای سند راهبردی کشور در امور نخبگان
  با پارک فناوری پردیس

 

 

 

 

در راستای اجرایی‌سازی اقدامات، اولویت­‌ها، اهداف، راهبردها و سیاست­‌های سند راهبردی کشور در امور نخبگان و تعامل موثر بنیاد ملی نخبگان و پارک فناوری پردیس، در روز چهارشنبه مورخ 1399/10/03 جلسه­‌ای با حضور آقایان مهندس صفاری­‌نیا رئیس پارک فناوری پردیس، مهندس صابری قائم مقام  و مهندس قنبرپور معاون توسعه نوآوری پارک فناوری پردیس، آقایان دکتر طالبی سرپرست دفتر راهبری اجرای سند راهبردی کشور در امور نخبگان، مهندس جهانگیری و مهندس هاشمی از بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.           

در این جلسه مسئولین پارک فناوری پردیس ضمن معرفی توانمندی­‌ها، امکانات و خدمات قابل ارائه به جامعه علمی و فناوری کشور را تشریح نمودند که در زیر به برخی از آنها به طور مختصر اشاره می‌گردد:

1-  در مجموعه پارک حدود 5000 نفر در  قالب 240 واحد فناور مشغول به فعالیت می‌باشند. (در فاز اول و دوم با مجموع مساحتی بالغ بر 38 هکتار).

2- در حال حاضر واگذاری قطعات فاز سوم پارک (پردیس کارآفرینی) نیز به شرکت­‌ها آغاز شده که این فاز با 31 هکتار بیشترین مساحت فازهای تحقق یافته پارک فناوری پردیس را تشکیل می‌دهد.

3- همچنین در راستای ایجاد ناحیه نوآوری پردیس احداث فاز چهارم پارک فناوری پردیس به مساحت 20 هکتار در دستور کار قرار گرفته که در فاز این دانشگاه آزاد پردیس با مساحت 25 هکتار به پارک فناوری پردیس ملحق شد. ضمن اینکه با ایجاد پارک اقتصاد دیجیتال، 30 هکتار دیگر نیز به ظرفیت پارک اضافه می‌شود که در نتیجه به بزرگ‌ترین قطب فناوری منطقه تبدیل خواهد شد.

4- در بخش فن بازار تاکنون بیش از 14000 هزار محصول ارائه شده که تاکنون گردش مالی در حدود 500 میلیارد تومانی داشته است. ضمناً در حال حاضر در 23 استان کشور مجوزهای ایجاد فن بازار از سوی پارک اعطا شده است. در این راستا تعداد 52 بروکر (کارگزار) در این حوزه­ها فعالیت دارند.

5- در بورس دارایی­‌های فکری، اختراعات و طرح­‌های صنعتی مورد تایید پارک (در فرابورس ایران) عرضه شده که تاکنون 31 معامله به ارزش 34 میلیارد تومان صورت گرفته است.

6- راه‌اندازی کارخانه نوآوری آزادی به عنوان شعبه‌ای از پارک فناوری پردیس جهت استقرار استارت آپ­‌ها، شرکت­‌های نوپا و شتابدهنده‌­ها یکی دیگر از اقدامات موثر در زیست بوم فناوری و نوآوری بوده که اشتغال حدود  2200 نفر را به همراه داشته است.

7- راه‌اندازی شبکه فناوری و نوآوری ایران (تی‌نت) و ارائه انواع خدمات تخصصی کسب و کار، تجاری سازی فناوری و محصولات دانش‌بنیان و همچنین برگزاری نمایشگاه سالیانه فناوری­‌ها و نوآوری­‌های اینوتکس و جایزه مصطفی(ص) از دیگر اقدامات خوب در اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور بوده است.

8- همچنین در خصوص ارائه خدمات پارک به بنیاد در بخش­‌های مختلف تسهیلات «خدمت نظام وظیفه»،  «توانمندسازی مخترعین سطح سه بنیاد» و «هسته‌های فعال دانشجویی» نکات قابل توجهی مطرح گردید.

در ادامه جناب آقای دکتر طالبی (سرپرست دفتر راهبری اجرای سند راهبردی کشور در امور نخبگان)، آقای مهندس جهانگیری و آقای مهندس هاشمی، ضمن تشکر از مدیران پارک فناوری پردیس و حسن توجه‌شان به حوزه نخبگان، در خصوص بند «ث» ماده 64 قانون برنامه ششم توسعه کشور و سند راهبردی کشور در امور نخبگان توضیحات کامل و مبسوطی را ارائه نمودند که در زیر به برخی از مهمترین موارد آن اشاره می گردد:

1- در خصوص زمینه‌سازی برای اثرگذاری نخبگان و استعدادهای برتر و گسترش تعامل با سطوح مختلف حاکمیتی به منظور مشارکت و حضور فعال نخبگان در تصمیم‌سازی، برنامه‌ریزی و حل مسئله دستگاه‌­های اجرایی وغیره (مطابق بند 3-1-1 سند راهبردی کشور در امور نخبگان)

2- در خصوص همکاری­‌های فی مابین و ارائه خدمات مختلف پارک به بنیاد از جمله حمایت از «هسته­‌های پژوهشی» در قالب «طرح شهید احمدی روشن» و همچنین جامعه مستعدان و نخبگان.

3- در خصوص ضرورت ایجاد یک کارگزاری قوی در حوزه منابع انسانی به منظور ارتقای کمی و کیفی اشتغال زایی نخبگان و استعدادهای برتر کشور در نهادهای دولتی و خصوصی.

 4- در خصوص ایجاد سازو کارها و اجرای نظام جامع رتبه‌بندی و اعتباردهی برای جوامع نخبگانی

5- در خصوص همکاری‌­های مشترک برای تکریم و پاسداشت از جوامع نخبگانی و اعطای جایزه‌­های بین‌المللی با استفاده از ظرفیت­‌های موجود و بهره‌مندی از جایزه مصطفی(ص).

6- در خصوص ارائه تسهیلات و خدمات متنوع نظام وظیفه بصورت مشترک.

7- برگزاری بازدیدهای هدفمند برای جوامع مختلف نخبگانی و ایجاد فن بازارهای مرتبط با محصولات گروه‌های نخبه به منظور تسهیل‌گری در فرآیند تجاری سازی دستاوردهای آنها.

در پایان نیز مقرر شد در جلسات و تعاملات مشترک آتی مدل­‌های همکاری و نحوه ارائه خدمات احصاء گردد.

ضمناً جناب آقای مهندس جهانگیری به عنوان نماینده دفتر سند برای ادامه تعامل و هماهنگی لازم معرفی شدند.

 
نظرات کاربران