در حال بارگذاری ...

جلسه تبیین و ترویج سند راهبردی کشور در امور نخبگان در استان کرمانشاه برگزار شد

جلسه تبیین، ترویج و اجرایی‌سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان به همت بنیاد نخبگان استان کرمانشاه با حضور دکتر طالبی رئیس کمیسیون زمینه سازی اثر گذاری ستاد اجرایی سازی سند، نمایندگان محترم ولی فقیه در استان کرمانشاه، دکترآوات طاهرپور رئیس بنیاد نخبگان استان کرمانشاه، کارشناسان بنیاد نخبگان استان، روسا و معاونین دانشگاه ها و جمعی از اساتید دانشگاه های استان، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، اداره استاندارد استان، آموزش و پرورش، دفاتر استعدادهای درخشان، مراکز رشد؛ پارک علم و فناوری استان، جمعی از نخبگان و استعدادهای برتر، که با پوشش رسانه ای صدا و سیمای مرکز کرمانشاه همراه بود، در روز چهارشنبه 13 تیرماه 1397 ، با همکاری دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در سالن جلسات مرکز توسعه آموزش این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد نخبگان استان کرمانشاه؛ به‌منظور آشنایی با اصول اساسی حاکم بر سند راهبردی کشور در امور نخبگان جلسه تبیین، ترویج و اجرایی‌سازی سند به همت بنیاد نخبگان استان کرمانشاه برگزار شد. در این جلسه جامع ابتدا دکتر آوات طاهرپور رئیس بنیاد نخبگان استان کرمانشاه ضمن خیرمقدم به آقای دکتر طالبی برای حضور در کرمانشاه به منظور برگزاری نشست تبیین سند راهبردی کشور در امور نخبگان، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری به اهمیت اجرایی‌سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان به عنوان سند بالا دستی مهم و با ارزش در این زمینه مواردی را بیان کرد. همچنین نکات و دیدگاه هایی را در بحث نخبگی و نخبگان و ضرورت سند راهبردی کشور در امور نخبگان در جهت تبیین جایگاه نخبگان در کشور مطالبی را به اجمال مطرح کرد.

در این نشست، جناب آقای دکتر طالبی؛ رییس کمیسیون زمینه‌سازی اثرگذاری سند راهبردی کشور در امور نخبگان به بیان روند تکوین این سند پرداخته و اظهار داشت:  فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص تشکیل بنیاد ملی نخبگان در 5 مهر 1383 و تصویب اساسنامه بنیاد ملی نخبگان در 10 خرداد1383 توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی و نیز فرآیند تدوین و تصویب سند، توسط مجموعهای از صاحبنظران و ابلاغ آن از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ 1391/8/17 صورت گرفت. ایشان افزودند: این سند دارای یک چشم انداز، 8 هدف کلان،5 راهبرد کلان،12 راهبرد ملی و 70 اقدام ملی است. سپس به تشریح راهبردهای کلان سند پرداخته و زمینه سازی برای اثرگذاری بهینه افراد و گروه های نخبه در مدیریت تحولات کشور را مامویت اصلی نظام نخبگانی بیان نمودند. و در این زمینه به کارگرازی منابع انسانی متخصص به عنوان عوامل و نهادهایمیانجی و حلقه واسط بین نخبگان با دستگاههای دولتی و خصوصی اشاره نمودند.

ایشان در بخش های دیگری از تبیین این سند بالا دستی افزودند: یکی از اهداف برگزاری این گونه جلسات، توجیه و تبیین سند به عنوان دستور و نقشه‌راه عملی برای رسیدن به اهداف بنیاد ملی نخبگان و بهبود خدمت‌رسانی به نخبگان و استعدادهای‌برتر در جهت توسعه و اعتلای کشور است. یکی از راه­هایی که منجر به شناخت ارزش و اثرگذاری استعدادهای برتر و نخبگان در استان می­شود، تلاش و فعالیت­های بنیادهای نخبگان استانی در راستای اجرایی سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان است. بنیادهای استانی باید با به‌کارگیری تمام اهتمام و تلاش خود، سند راهبردی کشور در امور نخبگان را سر لوحۀ تمام فعالیت­‌‎های خود در استان ها قرار دهند. همچنین با اشاره به بند ث ماده 64  دکتر طالبی در ادامه به صورت تفضیلی به تشریح مفاهیم نخبه و نخبگی ذیل برنامه های توسعه، استعداد برتر، فعالیت نخبگانی، گروه نخبه، گروه صاحب استعداد برتر، اجتماع نخبگانی، نظام نخبگانی، چشم انداز و اهداف سند پرداختند. همچنین بیان داشتند: سند راهبردی کشور در امور نخبگان به منظور ایجاد محیطی پویا برای اثرگذاری مناسب اجتماع نخبگانی در تحولات کشور و با هدف تحقق آرمان های جمهوری اسلامی ایران و رسیدن به چشم انداز کشور در افق 1404 خورشیدی تدوین شده است.

رییس کمیسیون زمینه‌سازی اثرگذاری سند راهبردی کشور در امور نخبگان تصریح کرد: مدیریت ستاد اجرایی سازی سند راهبردی نخبگان از دریافت انتقادات، نظرات و پیشنهادها و راه­‌کارهای عملی همکاران بنیادهای نخبگان در راستای نقش‌آفرینی و اجرایی‌سازی اقدامات سند در استان‌ها استقبال می‌کند. براساس اساسنامۀ بنیاد ملی نخبگان، مأموریت اصلی بنیادهای نخبگان استانی، توسعۀ استان با استفاده از ظرفیت فکری و علمی نخبگان و استعدادهای برتر است.

در پایان جلسه پس از تبیین سند، حضار به بیان سوالات، نقطه نظرات و نکات مورد نظر خود در زمینه مباحث نخبگانی و این سند پرداختند و جناب آقای دکتر طالبی به موارد پاسخ گفتند.
نظرات کاربران