در حال بارگذاری ...

«بررسی صنعت سرمایه‌گذاری خطرپذیر در ایران و آسیب‌شناسی ‏و ‏راهکارهای تعامل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با فعالان این صنعت»

 

آنچه در ادامه می‌خوانید مقدمه‌ی پژوهشی با عنوان «بررسی صنعت سرمایه‌گذاری خطرپذیر در ایران و آسیب‌شناسی ‏و ‏راهکارهای تعامل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با فعالان این صنعت» است. فایل کامل این پژوهش نیز جهت استفاده علاقه‌مندان و صاحبنظران در انتهای همین صفحه قرار داده شده است. همچنین لازم به ذکر است رویکردهای مطرح در این پژوهش الزما منطبق با رویکردهای «ستاداجرایی‌سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان» نیست. 

مقدمه

سرمایه گذاری خطرپذیر که ترجمه عبارت (Venture Capital) است و یک روش تامین مالی نوین به شمار می‌رود که مخصوص شرکت­های دوران مخاطره طراحی شده است.این روش تامین مالی امروزه به عنوان مهمترین و موثرترین روش تامین مالی طرح­ها و شرکتهای نوآور در سطح دنیا مطرح است. و توانسته است با کارآرایی که دارد بخش قابل توجهی از اقتصاد امروز دنیا را بوجود آورد. و با حمایت و نقش آفرینی از ایده­های برتر چهره دنیا را در بسیاری از زمینه ها تغییر دهد.

 از همین رو شایسته است با توجه به ساختار اقتصادی و جمعیتی کشور  که بخش اعظمی از اقتصاد توسط بنگاه‌های کوچک و متوسط که در دوران مخاطره قراردارند اداره می­شود. و همچنین هرم جمعیتی کشور که در آن جوانان دارای اکثریت می­باشند و تعداد بسیار زیادی جوان با انگیزه و تحصیل کرده به عنوان منابع اصلی کشور وجود دارد. شایسته و بایسته است توجه بسیار جدی به تامین مالی طرح­ها و شرکت­های نوآور و در دوران مخاطره صورت گیرد.

هدف این گزارش معرفی سرمایه‌گذاری خطرپذیر به طور استاندارد و صحیح آن به همراه  بیان تجربیات و ظرفیت­های داخلی، آسیب شناسی فعالیت­های صورت گرفته و در نهایت بیان نحوه تعامل فعالین سرمایه‌گذاری خطرپذیر می­باشد.

البته قطعاً با پژوهش­های نظری و استفاده از نظرات بخشی از فعالین یک صنعت نمی­توان به بهترین راهکار ممکن برای ساماندهی امری بسیار مهم، پیچیده و گسترده همچون صنعت سرمایه گذاری  خطرپذیر دست یافت و ضروری است با تعامل و هم­اندیشی­های فراوان و همچنین استفاده از تجربیات بین­المللی به راهکارهای مناسب رسید. لذا امید است این کزارش بتواند پایه­ای مناسب جهت تعامل بخش­های گوناگون این صنعت برای رسیدن به راهکارهای مناسب و استاندارد سازی فعالیت­ها قرار گیرد.

 

 
نظرات کاربران